.: محسن سمسارپور :.

وب سایت شخصی محسن سمسارپور

eXist db چیست ؟

آموزش سریع و آسان existdb

بنام حق

درود بر شما دوستان عزیز و همراه

فرصتی شد تا یک مقاله دیگر رو در خدمت شما باشم. امروز قصد دارم شما رو با نرم افزاری آشنا کنم که شاید کمتر کسی اسم اون رو شنیده باشه ولی اونقدر جالب و حرفه ای هست که ارزشش رو داره چند دقیقه ای برای مطالعه این مقاله وقت صرفش کنید.

اکثر دوستانی که به این وب سایت سر می زنند با نرم افزارهای مختلف کار با بانک های اطلاعاتی آشنایی دارند. eXist-db یک نرم افزار برای مدیریت بانک های اطلاعاتی است. با جستجویی که در وب انجام دادم تقریبا می شه گفت که تا امروز که من دارم این مقاله رو برای شما آماده می کنم هیچ گونه اطلاعات فارسی در این زمینه یافت نمی شه، این نرم افزار رو یکی از دوستان بنده به نام آقای عاشق معرفی کردند که جا داره همین جا ازشون تشکر کنم.

و اما eXist db چیست ؟

نرم افزار eXist یک نرم افزار اپن سورس (متن باز) است. در واقع این نرم افزار یک سیستم مدیریت بانک های اطلاعاتی است که بر پایه تکنولوژی XML ایجاد شده است. بر عکس خیلی از سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی ارتباطی، این نرم افزار از زبان XQuery استفاده می کنه که توسط W3C برای مدیریت داده ها پیشنهاد شده است.

این نرم افزار به گسترش دهندگان نرم افزار این اجازه را می دهد که بتوانند با فایل های XML قبلی کار کنند بدون اینکه نیاز به نوشتن برنامه های واسط داشته باشند. eXist db بسیاری از استانداردهای W3C را در زمینه XML پشتیبانی کرده و آن ها را گسترش می دهد. مثلا XQuery یکی از این موارد می باشد.

همچنین eXist از اینترفیس REST به صورت فرم های وب AJAX استفاده می کند. نرم افزارهایی مثل XForms می توانند اطلاعات شما را تنها با چند خط کد ذخیره سازی نمایند. و یا اینترفیس WebDAV که برای eXist نوشته شده به کاربران این برنامه اجازه می دهد تا با استفاده از درگ اند دراپ فایل های XML را به صورت مستقیم وارد eXist database کنند.

از آنجایی که eXist به صورت اتوماتیک و خودکار سندها و اطلاعات را بر اساس کلمات کلیدی ایندکس گذاری می کند می توان از آن برای نوشتن سیستم های جستجو سریع و با بازدهی بالا استفاده نمود.

اما از اونجایی که بنده همیشه سعی دارم به صورت عملی کاربران سایت رو دست به کار کنم به شما پیشنهاد می کنم که به سرعت وارد سایت http://exist-db.org بشید و سعی کنید که نرم افزار رو دانلود کنید. این نرم افزار هم برای ویندوز و هم برای لینوکس ورژن هایی رو آماده کرده که به راحتی می تونید اون رو دانلود کرده و از اون استفاده کنید.

به طور کلی این نرم افزار از استانداردهای زیر در ساختار برنامه خود استفاده می کند.

XPath یا XML Path language

XQuery یا XML Query language

WebDAV یا Web distributed authoring and versining

REST یا (Representational state transfer (URL encoding

SOAP یا Simple Object Access Protocol

XACML یا XML Access Control Language

XInclude یا  (server-side include file processing (limited support

XML-RPC یا a remote procedure call protocol

XProc یا a XML Pipeline processing language

XQiB یا XQuery in browser

XQuery API for Java

هر یک از این بخش ها به تنهایی دارای تعاریف و ویژگی های مختلفی است که در این مقاله جای صحبت در مورد جزئیات آن نیست.

به امید موفقیت همه

یا حق

(1052)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *