.: محسن سمسارپور :.

وب سایت شخصی محسن سمسارپور

روش های تولید محتوای آموزشی

روش های تولید محتوا

بنام حق

در تمامی زمان ها آموزش یکی از مهمترین عناصر هر جامعه ای را تشکیل می دهد. از این رو در عصر حاضر ترکیب آموزش و تکنولوژی های روز موجب ایجاد روش های نوین آموزشی شده است.

در حال حاضر همچنان روش های سنتی جهت ایجاد آموزش مطرح هستند و در کنار آن ها روش های مختلفی به عنوان روش های نوین آموزشی در جامعه به وجود آمده اند.

در راستای تولید آموزش های نوین روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه سعی می کنیم به ویژگی های برخی از آن ها پرداخته و در واقع کلیه روش ها را به طور جامع معرفی نماییم.

آموزش های جدید که امروزه بسیار کاربردی هستند به دو دسته عمده تقسیم می شوند. یکی آموزش هایی که به صورت آفلاین قابلیت اجرا دارند و آموزش های گروه دوم آموزش هایی هستند که تحت وب اجرا می گردند.

در این پروپوزال سعی شده روش هایی که تقریبا از لحاظ نوع پیاده سازی شبیه به هم هستند معرفی گردند.

روش اول :

آموزش های HTML :

این گونه آموزش ها در داخل یک فایل HTML ایجاد می شوند. استفاده بیشتراین گونه از آموزش ها در وب سایت های آموزشی است. اما در سیستم عامل ویندوز نیز می توان از آن ها استفاده نمود.

پایه این نوع آموزش ها متن است. در این گونه آموزش ها بیشتر روی متن کار می شود و در واقع سناریو آموزشی آن از طریق جملات آموزشی تهیه شده است. در جاهایی که نیاز باشد از تصاویر در کنار متن استفاده می گردد. به جزء متن و عکس امکان اضافه کردن صداهای ویژه و فیلم های تکمیلی هم در این آموزش ها وجود دارد. همچنین می توانیم از تصاویر متحرک گیف و فایل های فلش هم در ساختار آموزشی آن استفاده نماییم. ویژگی این آموزش ها این است که در تمامی سیستم ها و سیستم عامل ها قابلیت نمایش آن ها وجود دارد و حتی به راحتی می توان خروجی آن را بر روی گوشی های تلفن همراه و تبلت ها اجرا نمود.

امکانات جدید مانند استفاده از کتابخانه های جی کوئری و دیگر کتابخانه های جاوا اسکریپت می تواند کمک شایانی به متحرک نمودن صفحات نماید. همچنین با استفاده از جاوا اسکریپت می توان بخش های تمرین و تعاملی را در این آموزش ها گنجاند.

با تمامی امکانات ذکر شده باز هم باید گفت که این روش تقریبا یک روش قدیمی برای ایجاد آموزش های نرم افزاری است. اما سرعت بالای ایجاد این گونه آموزش ها موجب شده تا برخی از وب سایت ها و برخی از شرکت ها برای ایجاد آموزش های خود از این روش استفاده نمایند.

روش دوم :

فیلم های آموزشی :

این روش بیشتر در آموزش های تخصصی مورد استفاده قرار می گیرد. چندین روش برای ایجاد این گونه آموزش ها وجود دارد. برخی اوقات از روش فیلم برداری استفاده می شود و برخی اوقات هم از روش گرفتن فیلم از صفحات نرم افزار که در واقع فقط برای ساخت آموزش نرم افزارها می توان از روش دوم استفاده کرد.

فیلم مهمترین بخش این گونه آموزش هاست. در خلال فیلم صدای گوینده و افکت های تصویری می تواند کمک شایانی به بهتر شدن آن ها کند. همچنین می توان بخش های تعاملی در فیلم در نظر گرفت و با استفاده از آن ها اختیار حرکت در بخش ها را به کاربر سپرد. این آموزش ها معمولا با سرعت متوسط تولید می شوند و برای ساخت آن ها معمولا تجهیزات متوسط رو به بالا نیاز است.

معمولا حجم این گونه آموزش ها بالا بوده و خیلی برای استفاده در وب سایت ها مناسب نیستند اما برای سی دی های مالتی مدیای آموزشی می تواند گزینه مناسبی باشد.

فیلم های شبیه سازی شده تعاملی :

برخی دیگر از فیلم ها که بیشتر در آموزش های نرم افزارها می توان از آن ها استفاده کرد آموزش های شبیه سازی شده هستند. این گونه آموزش ها در واقع محیط نرم افزاری که قرار است آموزش داده شود را به صورت شبیه سازی شده آماده می کنند و با داشتن یک سناریو کاملا تعاملی به کاربران کمک می کنند تا بتوانند در یک روند مناسب آموزشی کلیه بخش های نرم افزار را یاد بگیرند.

معمولا زمان و هزینه تولید این گونه آموزش ها زیاد است اما از آنجایی که به صورت کاملا تعاملی ساخته می شوند می توانند کمک موثری برای فراگیری دانش آموزان داشته باشند. یکی از ویژگی های مثبت این گونه آموزش ها استفاده همه جانبه از صدا و متن و فیلم و عکس در یک فایل می باشد. این فایل ها را می توان به صورت تکه تکه ایجاد کرد که بتوان از آن ها بر روی وب سایت ها استفاده نمود.

همچنین می توان با استفاده از نرم افزارهای تولید مالتی مدیا این گونه فیلم های شبیه سازی شده را به صورت یک سی دی مالتی مدیا که قابلیت اجرا به صورت آفلاین داشته باشند ایجاد کرد.

صدا و متن سناریو آموزشی از مهمترین بخش های این گونه آموزش ها هستند و تعامل جزء جدانشدنی این گونه آموزش هاست. در حال حاضر تولید اینگونه آموزش ها بیشتر برای سی دی های مالتی مدیا مورد استفاده قرار می گیرد ولی به صورت آنلاین هم می توان از این آموزش ها استفاده نمود.

انیمیشن های ساده و دو بعدی :

یکی دیگر از روش های آموزشی برای ایجاد سی دی های آموزشی و محتوای آنلاین ساخت انیمیشن های دوبعدی ساده می باشد. در این روش فقط متن و عکس به صورت سینک شده آماده می شود. این آموزش ها بیشتر برای ساخت دروسی که نیاز به توضیحات بیشتر دارند مورد استفاده قرار می گیرد. دروس تئوری که نیاز به نمایش عکس زیادی ندارند را می توان به صورت ساده با این روش ایجاد کرد.

این روش کمترین هزینه تولید را خواهد داشت و سرعت ایجاد این نوع آموزش ها بسیار بالاست. این آموزش ها داری انیمیشن هستند اما از امکانات صوتی و تصویری فقط از متن و صدا استفاده می شود و در جاهای خاصی عکس ها هم در کنار کار قرار می گیرند.

این گونه آموزش ها بیشتر برای وب سایت ها مورد استفاده قرار می گیرند اما در صورت نیاز می توان با کنار هم قرار دادن این آموزش ها سی دی های مالتی مدیا را نیز ایجاد نمود.

انیمیشن های متوسط :

آموزش های ساده همیشه کاربردی نیستند و نیاز هست انیمیشن هایی که یه مقدار بیشتر روی آن ها کار شده را ایجاد نماییم. این گونه آموزش ها در واقع بر پایه متن و صدا ساخته می شوند و مانند روش قبلی هستند اما از جهت افکت های انیمیشنی و تعداد تصاویر متحرک نسبت به روش قبلی بسیار غنی تر هستند.

در این آموزش ها از صداهای جانبی هم استفاده م می شود و در مواردی که نیاز باشد انیمیشن های دستی ساده هم برای آبجکت ها ایجاد می گردد. همچنین تعامل های ساده در این گونه آموزش افزوده شده تا کمی از خشکی آموزش جلوگیری شود.

این مورد هم مانند مورد قبلی بیشتر بر روی وب سایت های آموزشی بارگزاری می شود ولی در صورت نیاز می توان از آن بر روی سی دی های مالتی مدیا نیز استفاده نمود.

هزینه تولید در این گونه آموزش ها معمولا مناسب بوده و زمان تولید آن نیز با توجه به خروجی حاصله مناسب به نظر می رسد. معمولا آموزش های تحت وب در حال حاضر از این روش استفاده می کنند.

آموزش های انیمیشنی حرفه ای – تعاملی :

در این روش تعامل حرف اول را می زند. در واقع سناریوی آموزشی بر پایه تعامل نوشته می شود. صدا و متن، تصاویر و انیمیشن ها و همچنین افکت های صوتی و تصویری همه و همه در این آموزش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

اما بخش عمده در این آموزش ها ارتباط با کاربر و درگیر کردن آن ها با آموزش می باشد. آموزش به این روش یکی از موثرترین آموزش ها را حاصل می شود.

در حال حاضر یکی از کاربردی ترین روش های آموزشی تحت وب و ویندوز بوده و علی رغم زمان و هزینه نسبتا بالا مورد توجه سازمان ها و مراکز آموزشی قرار گرفته است.

هدف آموزش یادگیری است و حصول یادگیری به جز با تمرین و تکرار ممکن نیست. در نتیجه می توان گفت یکی از کاربردی ترین روش های آموزشی همین روش می باشد.

(8123)

12 پاسخ برای “روش های تولید محتوای آموزشی”

 1. ممنون.ی سوال
  در بخش فیلم های آموزشی تهیه این قبیل فیلم ها به چند روش میباشد؟چگونه انجام شود بهتر است(برای مباحث تخصصی)؟

  1. بنام حق
   با درود بر شما
   برای مباحث تخصصی چه رشته ای مد نظرتون هست ؟ مثلا برای دروس تخصصی رشته فناوری اطلاعات یا کامپیوتر معمولا بهتر است از نحوه کار با نرم افزارها فیلم های آموزشی تهیه شود ولی برای رشته های فنی دیگر شاید متفاوت باشد.
   منتظر اعلام رشته های تخصصی توسط شما هستم
   یا حق

  1. درود بر شما . کلاسی در حال حاضر برگزار نمی شه اگر نیاز به برگزاری کلاس باشه به صورت گروهی برای موسسات و ارگان ها امکان برگزاری اون هست قبلا این دوره رو برای معلمین و مدیران آموزش پرورش برگزار کردم.

  1. بنام حق
   درود بر شما

   سام عزیز خوشحالم که به درد بخور بوده براتون

   با سپاس
   یا حق

 2. با سلام و عرض ادب و احترام
  بسیار از متون آموزنده شما بهره بردم.
  بنده مدرس هستم و قصد دارم از سیستم آموزش مجازی برای تدریس و خدمت رسانی استفاده ببرم.
  مطالب شما را بسیار مختصر، گویا و قابل فهم یافتم.
  امید است که در تمام مراحل زندگی و حرفه خود پیروز و موفق باشید.
  با سپاس
  م.ح

  1. بنام حق
   درود بر شما

   ببینید دوره‌های مختلفی برگزار می‌شه لطفا بفرمایید که دقیقا چه دوره‌ای منظورتون هست تا من بتونم راهنمایی کنم.

   با سپاس
   یا حق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *