.: محسن سمسارپور :.

وب سایت شخصی محسن سمسارپور

مقالات زندگی دیجیتال

پرداخت امن چیست، بایدها و نبایدها

 

در این مقاله قصد دارم شما رو با بایدها و نبایدهای پرداخت امن آشنا کنم، امنیت همیشه به عنوان یکی از نیازهای بشرمطرح بوده؛ نیاز به توضیحات بیشتر نیست فقط چند خط توضیح کوتاه که برسیم جایی که باید در مورد آن صحبت کنیم. اول از همه فرض کنید می خواهیم از یک فروشگاه اینترنتی خرید کنیم، می خواهیم قبض آب و برق و … را از طریق اینترنت پرداخت کنیم، قصد داریم شهریه دانشگاه خودمان یا دیگری را پرداخت کنیم یا حتی می خواهیم یک کارت شارژ برای خط بخریم و …، بعد از انجام کلیه مراحل در هر یک از این مثال ها می رسیم به صفحه درگاه پرداخت بانک …

بیشتر بخوانید …

تبلیغات

asanrayan

 شب زنده داری دیجیتال !

 

آسیب شناسی بی خوابی و شب زنده داری و تاثییرات دنیال دیجیتال بر روی آن، خیلی وقت ها به تغییراتی که در رفتارمان ایجاد می شود دقت نمی کنیم، حتی متوجه این نمی شویم که تغییراتی در رفتار ما ایجاد شده است. یکی از مواردی که در رفتار اکثر ما ایرانیان به خصوص نسل جوان ایجاد شد بیدار ماندن بیش از حد و شب زنده داری است. امروز اکثر جوانان در ایران ساعات استراحت شب را مشغول استفاده از لوازم دیجیتال هستند. اما این روند چطور ایجاد شد، علت اصلی و علت های فرعی آن چه بود و چطور تبدیل به انسان های شب زنده دار شدیم ؟ در حال حاضر چگونه می توانیم این عادت را تغییر دهیم و …

بیشتر بخوانید …


یک بار رمز یا OTP چیست ؟

 

خدا رو شکر ترجمه خوبی انجام شده و (One Time Password) به (یک بار رمز) ترجمه شده است. پس همین ابتدای امر متوجه می شیم که یک بار رمز نوعی رمز هست که فقط یک بار مورد استفاده قرار می گیره و بعد از اون کارایی خودش رو از دست میده. پس این نوع رمزها به ما کمک می کنند که امنیت بیشتری داشته باشیم. در واقع این رمزها حالت ایستا و ثابت ندارند و بسته به زمانی که شما از دستگاه استفاده می کنید و پارامترهای دیگر رمز خاصی ایجاد می کنند. این رمزها در هر بار استفاده از بین رفته و رمز جدید رمز متفاوتی است.

بیشتر بخوانید …


امنیت بیشتر با TOTP

 

TOTP مخفف عبارت Time-base One Time Password , به معنی کلمه عبور یک بار مصرف بر اساس زمان میباشد. کلمه عبور یک بار مصرف برای افزایش امنیت اطلاعات شما استفاده میشود که هر ۳۰ ثانیه تولید میشود . شما میتوانید با استفاده از تلفن همراه خود بدون نیاز به اتصال به اینترنت , امنیت سازمان , شرکت و وب سایت خود را افزایش دهید.امکان استفاده از این سرویس در بانک ها , خبر گزاری ها , وب سایت های رسمی , وب سایت های شخصی و تجاری , نرم افزار های درون سازمانی و … وجود دارد. به طور یقین برای کسانی که به امنیت اطلاعات خود اهمیت میدهند این روش علاوه بر اینکه هزینه ای در بر ندارد میتواند ضریب امنیتی بالایی را فراهم نماید.

بیشتر بخوانید …


آیینه سلفی، آیینه ای که از شما عکس سلفی می گیرد

 

آیینه ها هم می توانند سلفی بگیرند و این جالب است … این آیینه از یک ترفند جالب برای گرفتن عکس استفاده کرده است. در واقع شما وقتی جلوی این آیینه قرار می گیرد و می خندید، سیستم لبخند را تشخیص داده و با نمایش یک شمارنده یک عکس از شما می گیرد. البته این ایده هنوز کاملا تکمیل نشده و خیلی جای کار داره اما تا همین جا هم به نظرم شگفت انگیز بود.

بیشتر بخوانید …


Print Friendly, PDF & Email