.: محسن سمسارپور :.

وب سایت شخصی محسن سمسارپور

دات آی آر در صدر

دات آی‌ آر در صدر
در سال‌های اخیر، تولید محتوا در وب فارسی رشد روزافزونی داشته و از طرف دیگر استفاده از دامنه‌های فارسی هم به‌طور چشمگیری افرایش یافته است. ایران در حال حاضر از نظر تعداد دامنه اینترنتی فعال، بزرگ‌ترین کشور منطقه است. ایران با رشد ۴۵ درصدی در میان چهار کشور برتر جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار دارد. فرضیات و زوایای مختلفی در مورد رشد تعداد دامنه‌های فعال اینترنتی ایرانی وجود دارد که در این گزارش آنها را بررسی کرده‌ایم.

dotir

تبلیغات

asanrayan

دامنه‌های ایرانی
پژوهشگاه دانش‌های بنیادی به‌عنوان متصدی ثبت دامنه‌های ایرانی با پسوندهای مختلف که همگی به .ir ختم می‌شود شناخته شده است. وب سایت Nic.ir درگاه ثبت دامنه‌های ایرانی است و تاکنون ۵۶ نماینده رسمی روی این سایت معرفی شده‌اند که می‌توانند خدمات ثبت دامنه ملی را انجام دهند و به‌صورت ریالی از کاربران مبلغ ثبت دامنه را دریافت کنند. گرچه دامنه .ir معروف‌ترین دامنه ایرانی به شمار می‌رود، ولی دامنه‌های co.ir، ایران، ac.ir، id.ir، org.ir ،sch.ir، gov.ir و net.ir دیگر دامنه‌هایی هستند که ایرانی بودن سایت‌ها را نشان می‌دهند. دامنه‌های ایرانی از سال ۱۳۸۹ توسط Nic.ir ثبت شده‌اند.

آمارهای جهانی
دامنه‌های مختلفی در سرتاسر جهان به ثبت می‌رسند. به‌طور معمول هر کشور از یک پسوند خاص برای ثبت دامنه‌های مربوط به خود استفاده می‌کند. البته پسوندهایی به‌صورت مشترک توسط تمام کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
طبق آخرین آمار ارائه شده از دامنه‌های ثبت شده در سراسر جهان .com با بیش از ۱۴۰میلیون ثبت بیشترین دامنه ثبت شده در جهان را به خود اختصاص داده است. بین کشورهای جهان نیز آمریکا با ثبت بیش از ۷۰میلیون در مقام اول و کشورهای چین و هلند با بیش از ۲۷ و ۱۵میلیون دامنه ثبت شده در مقام‌های دوم و سوم هستند. ایران نیز در آمارهای منتشر شده رتبه بیست و نهم را به خود اختصاص داده است.

رشد دات آی آر
گرچه شروع فعالیت سایت‌های ایرانی با ثبت دامنه‌هایی با پسوندهای .com و .net و .org همراه بود، ولی با ارائه .ir علاقه کاربران به ثبت دامنه با این پسوند نیز افزایش یافت. ابتدا ثبت دامنه‌های ایرانی و عمومی از نظر قیمت تفاوت چندانی نداشت، اما به مرور زمان با توجه به افزایش قیمت ارز و ثابت ماندن قیمت دامنه‌های ایرانی، مردم بیشتر به ثبت دامنه‌های ایرانی روی آوردند. باتوجه به قیمت دامنه‌های ایرانی برای یک سال حدود ۵ هزار تومان و برای ثبت پنج ساله بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان، فاصله قیمتی این دامنه‌ها با دامنه‌های عمومی مثل دات کام بسیار زیاد شد. تا امروز به‌طور دقیق یک میلیون و ۱۶ هزار و ۹۳۹ دامنه ایرانی ثبت شده است. این در حالی است که تا پایان سال ۱۳۹۶ به‌طور دقیق ۹۶۷ هزار و ۹۸۹ دامنه ایرانی ثبت شده بود، یعنی حدود ۵۰ هزار دامنه جدید در سال ۱۳۹۷ ثبت شده است!
در ایران به جز .ir دامنه‌های دیگر نیز ثبت می‌شود، اما این دامنه با اختلاف چشمگیری در صدر جدول دامنه‌های ایرانی قرار دارد. پسوندهای ثبت شده co.ir بالغ بر ۳۹۸۰ دامنه، دامنه‌های ثبت شده با پسوند فارسی ایران ۱۸۹۵ دامنه و شمار دامنه‌های ثبت شده با پسوند ac.ir حدود ۱۳۶۲ دامنه فعال اعلام شده است.
تعداد دامنه‌های فعال به ثبت رسیده با پسوند sch.ir حدود ۲۷۴ دامنه، با پسوند org.ir بالغ بر ۳۰۵ و id.ir بالغ بر ۴۹۴ دامنه برآورد می‌شود. تاکنون ۳۳ پسوند اینترنتی نیز با net.ir به ثبت رسیده است. البته دامنه‌های دیگر فقط توسط ارگان‌ها و مراکز خاص قابلیت ثبت دارند. به‌عنوان مثال پسوند
gov.ir فقط برای سازمان‌های دولتی قابل ثبت است. sch.ir برای مدارس و ac.ir برای مراکز آکادمیک، این در حالی است که دامنه با پسوند .ir می‌تواند توسط افراد حقیقی و شخصیت‌های حقوقی ثبت شود.

دلایل افزایش ثبت دامنه‌های ایرانی
با رونق گرفتن وب‌سایت‌هایی که در زمینه تجارت الکترونیکی فعالیت می‌کنند، ثبت و سامان‌دهی این سایت‌ها به چالشی مهم بدل شد. این موضوع که هریک از فروشگاه‌ها در سامانه‌ای ثبت شوند و بتوانند نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کنند راهکاری بود که برای افزایش اطمینان خریداران اینترنتی در نظر گرفته شد. یکی از قوانین دریافت نماد اعتماد الکترونیکی ثبت دامنه به نام شرکت است. از آنجا که این روند در ثبت دامنه‌های ایرانی ساده‌تر انجام می‌شود معمولا شرکت‌ها به سمت ثبت دامنه‌هایی با پسوند .ir روی آورده‌اند. از طرف دیگر برای پخش تبلیغات تلویزیونی در شبکه‌های جمهوری اسلامی ایران الزام ثبت دامنه ایرانی وجود دارد و تنها دامنه‌هایی مجوز نمایش در تبلیغات تلویزیونی را پیدا خواهند کرد که با یکی از پسوندهای ایرانی ثبت شده باشند. این عامل نیز باعث شد حتی شرکت‌هایی که دارای دامنه‌های عمومی با پسوند دات‌کام بودند به ثبت دامنه با پسوند ایرانی اقدام کنند.
موضوع دیگری که به رشد دامنه‌های ایرانی کمک کرده محدود بودن افرادی است که می‌توانند این‌گونه دامنه‌ها را ثبت کنند. طبق قوانین تنها کسانی می‌توانند دامنه‌های ایرانی را ثبت کنند که ایرانی باشند. این موضوع باعث شده تا تعداد دامنه‌های ایرانی آزاد نسبت به دامنه‌های عمومی بسیار بیشتر باشد و بسیاری از افراد، شرکت‌ها، سازمان‌ها و برندها بتوانند نام موردنظر خود را در میان دامنه‌هایی با پسوند ایرانی بیابند.

ایران و منطقه
ثبت دامنه کشورها، یک معیار مهم برای ارزیابی است. ایران با گذر از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند توانسته خود را به‌عنوان برترین کشور منطقه و چهارمین کشور جهان در رشد ثبت دامنه ملی معرفی کند.

یکی دیگر از مسائل مهمی که موجب رشد دامنه‌های ایرانی و افزایش ثبت آنها در سال‌های اخیر شده، بخشنامه‌هایی است که دولت در این زمینه صادر کرده است.
دولت در حال حاضر بانک مرکزی را موظف کرده تا در بخشنامه‌ای به همه بانک‌های خصوصی و دولتی از آنها درخواست کند دامنه‌های خود را با پسوندهای ایرانی به ثبت برسانند. به همین دلیل همه بانک‌های خصوصی و دولتی از دامنه ایرانی برای پرتال‌های خود جهت ارائه خدمات به مشتریان استفاده می‌کنند.
دستگاه‌های دولتی هم موظف شده‌اند همه پرتال‌ها و سایت‌های خود را روی دامنه‌هایی با پسوندهای ایرانی و در مالکیت آن سازمان ثبت و راه‌اندازی کنند. این مساله باعث شده پسوند gov.ir نیز رشد کند و تا امروز بالغ بر ۲۳۵ دامنه با این پسوند ثبت شده است. گرچه اجبار از سمت سازمان‌های دولتی بوده است، اما نسبت ثبت دامنه‌های دولتی و حکومتی نسبت به دامنه‌های .ir بسیار پایین‌تر بوده و سهم بسیار بالای آمارها (بیش از ۹۰ درصد) از آن .ir است.

(۵۲)

Print Friendly, PDF & Email

یک پاسخ برای ldquo;دات آی آر در صدر”

  1. سلام . مثل همیشه عالی بود ، درود برشما
    الگوی نمونه مهرالبرز
    باتشکر
    درپناه خدای بزرگ و مهربان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *